Class Of 2016 Awards

0
445

AwardsThe 21st Century Book Award
Hayley Faust, 2016

A. Jeffrey Weinper Memorial Award
Chloe Kaplan, 2016
Alan Louis, 2016

Adelphi Press Day Quill Award
Amanda Gordon – Best Editorial, Second Best Overall Newspaper, Third Best Layout, 2016
Alexa Silver – First Place Best Editorial, Second Place Most Outstanding Newspaper,
Third Place Best Layout, 2016

Advanced Placement Scholars
Avani Amin
Anna Ben-Levy
Phoebe Cox
Evan Floricic
Jami Goodman
Lacey Goodman
Remy Harnick
Ariel Harwood
Star Kashman
Samuel Lee
Alexa Levitt
Justin Li
Ashley Messinger
Hyeran (Grace) Oh
Margaret Ren
Annie Rose
Alexa Schaffer
Alexander Sims
Lindsey Snyder

Advanced Placement Scholars with Honor
Dylan Bernstein
Alexa Buchbinder
Daniel Chai
Kevin Chang
Emily Chen
Jamie Clark
Cory Crystal
Amir Daneshmandnia
Jonathan Farshadmand
Sanaria Gim
Lily Greenwald
Minju Kang
Matthew Katz
Hannah Kreisberg
Caroline LeBrun
Alan Louis
Samantha Margolis
Samuel Markowitz
Bryce Rubenstein
Alexander Sacarin
Hannah Sayer
Megha Schmalzle
Damon Schneider
Alexa Silver
Alexander Soltanian
Ian Warshawsky
Hannah Werner
Samantha Wiebe

Advanced Placement Scholars with Distinction
Ryan Bichoupan
Timothy Chen
Aaron Czik
Allison Einberg
Taylor Freeman
Daniel Friedfeld-Gebaide
Nicolas Furci
Samantha Goldschmid
Amanda Gordon
Mahip Grewal
Eric Irom
Chloe Kaplan
Erica Landesberg
Jonathan Liao
Samia Mustafa
Dean Oken
Gloria Ren
Kyler Rood
Emily Rosenbaum
Spencer Shores
Tawny Sit
David Spatola
Anne Werner
Nathan Yang
Bowen Yu

Al Kalfus Math Fair
Samuel Markowitz – Bronze Medal, 2013

All American High School Film Festival
Griffin Berkenfeld – Outstanding Achievement, 2015

All County Art Exhibition Achievement Award
Lindsay Princer, 2015
Galit Salamatbad, 2016, 2013

All County Orchestra
Warshawsky, 2016, 2015

Alliance for Community Media Hometown Video Awards
Amanda Gordon – Best Entertainment Series, 2015

Alvin Silverman Student Leadership Award
Mahip Grewal, 2016
Nathan Yang, 2016

American Association of Physics Teachers Award
Douglas Rauchenberger, 2016

Americana at Manhasset Scholarship
Phoebe Cox, 2016
Galit Salamatbad, 2016

Art Supervisors Association Leadership Award
Galit Salamatbad, 2016, 2013

Beatrice Knapp Gebaide Denno Memorial Scholarship
Hayley Faust, 2016

Board of Directors – Northeast Conference on the Teaching of
Foreign Language
Timothy Chen – Italian, 2016
Samantha Goldschmid – French, 2016
Elana Kriegel – French, 2016
Emily Rosenbaum – Spanish, 2016
Alexa Silver – Spanish, 2016
Hannah Werner – Italian, 2016

Brad Frey Award
Star Kashman, 2016
Arielle Popick, 2016

Bruce Cutler Memorial Award
Jami Goodman, 2015

Business Edge Award
Brian Pierce, 2016

Business Ethics Awards
Gloria Ren, 2016
Alexander Sacarin, 2016

Congressional Certificate of Merit
Eric Irom, 2016

Councilman Peter J. Zuckerman’s Citizenship Award
Daniel Chai, 2016
Eryn Lipetz, 2016

DECA
Jason Litt – Adelphi Apprentice Challenge, 2015
Gloria Ren – First Place Financial Consulting, 2016
Bryce Small – DECA Chapter Campaigns, DECA Advocacy Campaign, 2016

District Attorney’s SHIELD Award
Daniel Friedfeld-Gebaide, 2016

eCybermission
Kevin Chang – Honorable Mention, 2013
Aaron Czik – Honorable Mention, 2013
Benjamin Heyman – Regional Finalist, First Place, 2013
Justin Li – Second Place, 2013
Lindsey Snyder – First Place State, 2013
Hannah Werner – Honorable Mention, 2013

Ericka Bishop Memorial Scholarship
Nicolas Furci, 2016

ENL Senior Achievement Award
Minju Kang, 2016

Financial Literacy Award
Jami Goodman, 2014

Financial Management Award
Kyler Rood, 2016

Forensics Awards
Carly Chapman – Fifth Place National Catholic Forensics League Speech, 2016; Fourth Place Roslyn
High School Speech, Quarter Finalist Yale Invitational Speech, Fifth Place New York State Elimination
Tournament Speech; Second Place Catholic Forensics League National Qualifying Tournament
Speech, 2015; Quarter Finalist New York State Championship Speech, Fifth Place Hofstra University
Tournament Speech, 2014; Second Place Sacred Heart Academy Speech, Third Place Molloy College
Tournament Speech, First Place Hofstra University Tournament Speech, Semifinalist Princeton Classic
Speech, Fourth Place Roslyn High School Speech, 2013
Daniel Friedfeld-Gebaide – Finalist Princeton Classic Debate, Finalist Catholic Forensic League,
Second Place Debate, 2016; Semifinalist New York State Grand Championship Debate, Finalist
Congressional Debate Chaminade High School, Finalist Congressional Debate Long Island Invitational
Tournament, 2015
Hannah Sayer – Tenth Place New York State Declamation, 2015, 2014

Four Year Awards in English
Chloe Kaplan – General Excellence in English, 2016
Alexa Silver – Achievement & Participation in English, 2016

French Achievement Award
Amanda Gordon, 2016

Gates Millennium Scholar
Daniel Chai – Finalist, 2016

George E. Bryant Creativity Award
Griffin Berkenfeld, 2016
Allison Einberg, 2016

Good Deed Awards for Long Island Teenagers
Jami Goodman, 2015

Harriet Feldman Achievement Award
Madelynn Ehmer, 2016

Hugh O’Brien Leadership Award
Erica Landesberg, 2014
Hannah Sayer, 2014

Iftimie Simion Memorial Award
Alexa Buchbinder, 2016
Amanda Gordon, 2016

Intel Science Talent Search
Nathan Yang – Semifinalist, 2016

Italian Achievement Award
Alexander Sacarin, 2016

John H. Lewis School and Community Service Award
Mitchell Sweet, 2016

Joshua Segal Humanities Award
Chloe Kaplan, 2016
Alan Louis, 2016

June Moffat Award
Maya Gordon, 2016

KAPS of Roslyn Scholarship
Hanna Choi, 2016
Sanaria Gim, 2016

Katie Goldberg Memorial Award
Arielle Waxman, 2016

Kiwanis Award in Memory of John Bosch
Kevin Chang – Spanish, 2016
Samantha Wiebe – French, 2016

Laura Adler Scholarship
Lucas Broncato, 2016

League of Women Voters Government Award
Amanda Gordon, 2016

Lila Abramson Scholarship
Margaret Ren, 2016

Long Island Blood Services
Annie Rose, 2016

Long Island Business Teachers Association
Kyler Rood – Second Place, 2015

Long Island Council for the Social Studies Award
Timothy Chen, 2016
Samantha Goldschmid, 2016
Mahip Grewal, 2016
Erica Landesberg, 2016
Alexander Sacarin, 2016

Long Island High School Ethics Bowl
Chloe Kaplan – Third Place, 2015

Long Island Math Fair
Daniel Friedfeld-Gebaide – Silver Medalist, 2013
Jami Goodman – Silver Medalist, 2013
Benjamin Heyman – Bronze Medal, 2013
Justin Li – Silver Medal, 2014
Annie Rose – Bronze Medal, 2013
Alexa Silver – Silver Medal, 2013
Alexander Sims – Bronze Medal, 2013
Ian Warshawsky – Bronze Medal, 2013
Samantha Wiebe – Gold Medal, 2013
Nathan Yang – Silver Medal, 2013

Long Island Psychology Fair
Daniel Chai – Best in Category, 2016
Nathan Yang – Best in Category, 2015

Long Island Science Congress
Daniel Chai – Honors, 2015; Highest Honors, First Place, State Qualifier, 2014
Mahip Grewal – High Honors, 2014
Spencer Shores – Highest Honors, State Qualifier, 2014
Lindsey Snyder – High Honors, 2014
Nathan Yang – High Honors, 2015

Long Island Science And Engineering Fair
Mahip Grewal – First Place in Cell Biology, 2016
Nathan Yang – Honorable Mention, 2016

Long Island Science Education Leadership Award for Advanced Placement in Biology
Mahip Grewal, 2016
Alexa Silver, 2016

Long Island Science Education Leadership Award for Advanced Placement in Chemistry
Mahip Grewal, 2016

Long Island Science Education Leadership Award for Advanced Placement in Environmental Science
Alexa Buchbinder, 2016
Chloe Kaplan, 2016
Alexander Sacarin, 2016

Long Island Science Education Leadership Award for Advanced Placement in Physics 1
Alexa Silver, 2016

Long Island Science Education Leadership Award for Advanced Placement in Physics C
Ryan Bichoupan, 2016
Timothy Chen, 2016
Tawny Sit, 2016

Long Island Young Scholar of Mathematics
Tawny Sit, 2013

The Making A Difference Scholarship:
Nassau Educators Federal Credit Union
Kevin Chang, 2016

Marketing Visionary Award
Tyler Wolf, 2016

Miguel de Cervantes Award
Yu Zhen (Yelena) Fang, 2016

Model Government
Amanda Gordon – Best Novice, 2013

Nancy Goldman Service to the Community Award
Benjamin Heyman, 2016
Hannah Sayer, 2016

Nassau County Comptroller’s Achievement Award
Gloria Ren, 2016

Nassau County Comptroller’s Entrepreneurial Challenge
Maria Asaro, 2015

Nassau County Executive’s Community Service Academic Excellence Award
Erica Landesberg, 2016
Kyler Rood, 2016

Nassau County Interscholastic Math League Tournament
Dean Oken – Tenth Place Team, 2014

Nassau County Legislature Certificate of Recognition
Caroline LeBrun, 2016

Nassau County Legislator’s Citizenship Award
Alexander Sacarin, 2016

Nassau County Math Tournament
Ryan Bichoupan – Top Ten, 2016, 2014
Chloe Kaplan – Gold Medalist, 2014
Hannah Kreisberg – Silver Medal, 2013

National Merit Scholarship Commended Scholar
Samantha Goldschmid, 2015
Erica Landesberg, 2016
Caroline LeBrun, 2016
Kyler Rood, 2015
Hannah Sayer, 2015
Nathan Yang, 2016

National Merit Scholarship Quarter-Finalist
Daniel Friedfeld-Gebaide, 2016

National Merit Scholarship Semi-Finalist
Samuel Markowitz, 2016
National Merit Scholarship Finalist
Ryan Bichoupan, 2016
Timothy Chen, 2016
Samuel Markowitz, 2016
Alexa Silver, 2016

National Scholastic Art & Writing Awards
Chloe Kaplan – Two Time Gold Key Winner, Silver Key Winner, Honorable Mention, 2016, 2015

New York International Music Competition
Suyeon Shin – First Prize Piano, 2015

New York State Assembly
Daniel Golden – Certificate of Merit, 2014

New York State Attorney General Triple “C” Award
Amanda Gordon, 2016
Bryce Small, 2016

New York State Council of Administrators in Music Education Leadership Award
Arielle Waxman, 2016

New York State Field Band Conference Scholarship
Megha Schmalzle, 2016

New York State Office of the State Comptroller Achievement Award
Jason Litt, 2016
Emily Rosenbaum, 2016

North Hempstead Town Clerk’s Leadership Award
Elana Kriegel, 2016
Megha Schmalzle, 2016

North Shore Community Arts Center Award
Amanda Berman – 2D Studio Art, 2016
Bryce Small – Photography, 2016

North Shore Community Arts Center Award for Chorus
Daniel Golden, 2016

North Shore Community Arts Center Award for Drama
Daniel Golden, 2016

North Shore Community Arts Center Award for Instrumental Music
Anna Ben-Levy – Jazz Band, 2016
Elana Kriegel – Band, 2016
Amy Pinchiaroli – Marching Band, 2016
Ian Warshawsky – Orchestra, 2016

SHARE
Previous articleTeens from France, Israel and Ukraine Visit The JCC
Next articleCommencement Exercises At The Buckley School
Joe Scotchie is the editor of both The Roslyn News and New Hyde Park Illustrated News. In 2009, he won a New York State Press Association award for a sports feature. Joseph Scotchie’s past publications include biographies of Thomas Wolfe and Richard Weaver and a comprehensive history of the city of Asheville, North Carolina.

Leave a Reply